"Lotus flower" efektas

Lotus Flower efektas. Kas tai?

Lotus efektas susijęs su labai dideliu vandens atsparumu (superhydrophobicity), dėl savarankiškų valymo savybių. Purvo dalelės ir vandens ląšai yra atstumiami nuo paviršiaus ir neleidžia įsigerti į audinį.

Budistai lotosą sulygina su dievybe, nes jis pakyla iš purvo ir vis tiek išlieka tyras, taip, kaip siela, kilusi iš žmogaus egzistencijos gali tapti dievybe. Lotosas Azijos civilizacijoje jau tūkstančius metų simbolizuoja tyrumą ir įkvepia siekti tobulumo. Vokiečių mokslininkas, botanikas daktaras Wilhelm'as Barthlott'as atkreipė dėmesį į tai, jog lietaus metu lotoso lapai išlieka sausi. Susidomėjęs unikaliu gamtos reiškiniu, jis ištyrė šio augalo lapų paviršių ir pamatė, kad lapas nėra tobulai glotnus, priešingai, jis yra labai nelygus, nusėtas mikroskopiniais "kalneliais" - būtent šie paviršiaus netolygumai ir neleidžia vandens lašeliams prikibti. Mokslininkas šiam reiškiniui suteikė "Lotoso efekto"pavadinimą. Kaip vanduo elgiasi ant natūralaus lotoso lapo, galite pamatyti žemiau parodytame video intarpe.

 Taigi idėja pritaikyti nanotechnologijas paviršių apsaugai nuo nešvarumų "pasiskolinta" iš gamtos. Lotoso lapai nesugeria vandens, nes vandens lašeliai teka lapu, kaip stiklo rutuliukai, kartu su savimi nusinešdami visas kitas pašalines medžiagas.

 

FUNKCINIS PRINCIPAS

Dėl savo didelio paviršiaus įtempimo, vandens lašeliai yra linkę sumažinti jų paviršių bandydami pasiekti sferinę formą. Nuo sąlyčio su paviršium, sukibimo jėgos sukelia drėkinimo paviršių. Užbaigtas arba neužbaigtas drėkinimas gali kilti priklausomai nuo paviršiaus struktūros.

Šis fenomenas buvo tyrinėjamas mokslininkų ir bandomas imituoti. Nano produkų pagalba, pagamintų šiuo fenomenaliu pagrindu, dabar ir Jūs galite įvertinti praktinę „lotuso efekto“ reikšmę.

Tvarkymasis tampa daug kartų paprastesnis, tvarkymosi laiko sąnaudos reikšmingai sumažėja, o cheminių priemonių naudojimas tampa reikalingas išimtiniais atvejais.

Nano  produktai palengvina tvarkymosi naštą visoms įmonėms, kurios dėl higienos normų turi be perstojo plauti ir valyti paviršius, pavyzdžiui: maisto prekių parduotuvėms, restoranams, kavinėms, mėsinėms, ir t.t. Ir žinoma visiems tiems, kurie nori palengvinti sau darbą, arba apsaugoti vertingus ir brangius daiktus nuo purvo ir susidėvėjimo.

Pranašumai:

Nereikalaujantys ypatingos priežiūros paviršiai ir visų tipų audiniai, ilgalaikė matoma ir higieninė švara, antibakterinės savybės visiems padengtiems nano danga paviršiams, lengvas valymas, visiškas neutralumas odai, saugi net alergikams, taip pat paprastas nano produktų naudojimas - visa tai liudija apie neribotas nano produktų panaudojimo galimybes visose žmogaus veiklos srityse.

Patikrinta, ilgalaikė ir labai efektinga apsauga. Apsauginė nano danga padengiama tam, kad paviršių užkonservuotų. Tai apsauga nuo agresyvių aplinkos poveikių erozijai bei įbrėžimams.

Jeigu nano dangos atstumiamasis efektas susilpnėjo, tai greičiausiai susiję su nešvarumais. Tokiu atveju paviršių ar audinį reikia nuvalyti švelniu valikliu (geriausia valyti su nano valikliu), bei kruopščiai nuplauti tekančiu vandeniu. Po šios procedūros vandenį atstumiantis efektas vėl bus atkurtas (tekstilei - po išdžiūvimo). Jeigu nano danga yra pažeista, tai galite be problemų tai ”pataisyti“ – pakartotinai apdoroti paviršių atitinkamu produktu.